DSL Stats yazılımı ne işe yarar? Neler yapabiliriz?

Bugün sizlere dsl stats yazılımını biraz olsun tanıtmak istiyorum. Ne amaçlı kullanabiliriz , neler yapabiliriz gibi. Dsl stats yazılımı modeminizden telnet ile okuyabileceğiniz verileri grafiğe dönüştürüp , detaylı analiz yapıp , loglamanızı sağlayabilen bir yazılımdır. Ne gibi veriler derseniz crc hataları , 24 saatteki ortalama aldığınız hatalar , snr değerleri , anlık trafik gibi… Üstelik bu verileri istediğiniz şekilde loglayabiliyorsunuz yada inceleyebiliyorsunuz. Saatlik kaydedebilir , haftalık kaydedebilir hatta aylık bile kaydedebilirsiniz. Hatta uzak bir sunucunuz varsa anlık olarak bu verileri o sunucuya kaydedebilirsiniz. Kullanmanız için cihazınızın telnet erişimine açık olması gerekiyor. Kesinlikle dsl kullanan ve meraklı olan arkadaşların incelemesini tavsiye ederim. İnternetiniz her gece belirli saatlerde kesiliyorsa bunu bile loglayıp internet servis sağlayıcı firmanıza sunabilirsiniz. Sorunun kaynağını tespit etmeniz çok daha kolay olacaktır. Configuration sekmesinde hangi verileri görmek istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Yazılımla alakalı birkaç görsel bırakıyorum , bu gösterdiklerim dışında tonlarca özelliği var. Modem arayüzünüzde göremeyeceğiniz verileri bile gösterebilir. ;2 Beğeni

Telnet le yapabileceğiniz bazı şeylerin grafiksel arayüz ile göstermesi çok iyi. Bazı modemlerde frekans spektrumlarını gösterse de pek çoğunda bunu göremezsiniz.

2 Beğeni