Burak Dönertaş - "Kredi notunuzu yükseltmek için aldığım tavsiyeleri paylaşacağım."

Bugün Findeks’ten Not danışmanlığı hizmeti aldım. Notunuzu yükseltmek için aldığım tavsiyeleri paylaşacağım. 1. toplam limit önemli ama her bir ürünün limiti içinde harcama oranı yüksek olmamalı. Yani 25000 TL’lik limitli 1 kart, 5000 tl limitli bir kartınız var diyelim. 25000 tl’lik karttaki borç 10000 tl olsa bunun oranı %40 diğer tarafta 5000 tl’de 4000 tl borcunuz olsa bunun oranı %80 ya. Buradaki orandan dolayı düşük limitli kartın etkisi daha kötü oluyor toplam puana. O yüzden borcu tl olarak değil her bir ürün içinde oransal borç olarak bakmak gerekiyor. Bu KMH denilen ek hesaplar için de geçerli.

Diğer bir konu ise asgari ödemeyi 1 gün geciktirmek ile 30 gün geciktirmek arasında bir fark yok. Yani 1-2 günden bir şey olmaz demeyin. Yeni bir ürün kullandığızda (kredi, kredi kartı vs) otomatik negatif etkisi var.

ayrıca kapanmış ürünlerin etkisi de 5 yıl süreyle geçerli. mesela benim 2017’de aldığım ve gecikmesiz kapattığım kredi pozitif etkiliyor ama 2023’te geçerliliğini yitireceği için kredi notumu düşürüyor. peki ne yapmalı?

Aldığınız kredinin tutarı önemli değil yani 10000 tl de alsanız 100000 tl de alsanız etkisi aynı. 10000 tl’lik tüketici kredisi kullanıp 4 ay vade içinde kapatırsanız kredi notunuza muazzam etkisi var.

Özet geçeyim.

  1. kredi, kredli ek hesap ürünlerinde TL tutardan bağımsız ürünün kendi limiti içinde borç oranını yükseltmeyin.
  2. Asgari ödeme yapmanız önemli değil, mühim olan borç oranı ve gecikme yaşanmaması
  3. Mutlaka gecikmeye girmemeli
  4. üst üste gecikme felaket, olmamalı.
  5. yapabiliyorsanız bankanızla görüşüp kredi ve kmh limitlerinizi olabildiğince arttırın.
  6. kısa vadeli kredi kullanın ve ödeyip kapatın.
  7. Bankalar borç alan müşteriyi sever. :)

Son olarak findeks.com 'a üye olan ve yıllık paket alın, her ay raporunuzu gelsin, aynı zamanda mobil uygulamasından bu sayede anlık puanınızı da takip edebilir, gecikmeye giren ürün vs varsa haberdar olabilirsiniz. Not danışmanlığı almayı da unutmayın.

Ek not: 1500 civarında puanım varken nisan ayında bir kredi kartını ödemeyi unuttuğum için ve bir kredi kullandığım için findeks puanım 1200’lere kadar geriledi. Tekrar 1500’ü bulması Kasım ayını bulacak.

Başkalarının findeks puanını bireysel olarak da isteyebilirsiniz. Özellikle kiraya verecek eviniz var ise kiracının puanı mühim, hatta sırf bu puana bakarak evini kiraya veren çok fazla ev sahibi var.

ve EN ÖNEMLİ TAVSİYE: AYAĞINIZI YORGANINIZA GÖRE UZATIN!

3 Beğeni