Ev içi tesisatı yenilemek

Merhaba arkadaşlar Türk Telekom ADSL kullanıcısıyım mahallemde VDSL yok yani geleceğini de sanmıyorum 8 Mbps paket kullanıyorum, önceden 16 kullanıyordum ama modeme sürekli 12 geliyordu şimdi bakım çalışmasından sonra 19 gelmeye başladı ama interneti benim odamdan salona taşımak istiyorum ve bu durumu nasıl yapacağımı bilemiyorum hiç masraf etmeden direk bakır kabloyu salona koysam oradan modeme bağlasam daha ve kablodaki fazlalıkları kessem daha iyi bir hat değeri almaz mıyım? Çünkü bakır kablonun bir kısmını yenilediler diğer kısmıyla ek yaparak birleştirdiler. Ankastre kutusu evimde var direk de de var. Bir video çektim ve YouTube’a koydum belki yardımcı olabilirsiniz. Hat değerlerimi de paylaşıyorum.

ek bağlantı noktaları güzel yapılmadıysa hat değerlerinde kayba neden olabilir eğer gerekli değilse kullanmamakta fayda var. (ama hat değerleri iyi ise dokunmamak en iyisi olacaktır.) kablonun yetiştiği her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz modemi herhangi sorun olmaz

1 Beğeni

Salona taşımak istiyoruz cat kablo satın almadan direk bakır kabloyu modeme bağlamak mümkün mü? kablo baya uzun kısaltma yapılabilir bazı yerlerde.

Hat değerlerimi paylaştım.

modemi taşımak şart mı? salona bir ap koyabilirsin

Ek tam olarak nerede kalıyor? Dışarıda kalıyorsa ellemen büyük ihtimalle sorun çıkaracaktır. Evin içerisindeyse kısaltman kolay.

bakır kabloda ek çok şey değiştirmiyor. en azından benim şahit olduklarım bu yönde. çok teferruatlı bir sinyal geçirmediği için öyle ya da böyle çalışıyor. zaten kısaltacaksan vereceği zarar olsa dahi kısaltma avantajın olacaktır. Tabi işlem yaparken içerisindeki telleri birbiriyle kısadevre yaptırmaman, yağmurda çamurda su almaması falan önemli. Yoksa parazit yapar :)

Ek, hat değeri olarak çok etkilemez ancak dışarıdan gelecek gürültü sinyallerine karşı hattın dayanıklılığını zayıflatır. Ek olan bir hat dışarıdan gelecek olan gürültülere karşı daha dayanıksızdır çünkü iki tel arasındaki düzenli kablo gidişatı bozulur, sinyalizasyon daha kolay etkilenir.

1 Beğeni