Sizce video oyunları şiddete yöneltiyor mu?

Bu konu hakkında elimde birkaç bilimsel çalışma var ve ilerleyen zamanlarda Türkçeleştirip paylaşacağım. Ancak öncesinde sizin görüşlerinizi merak ediyorum.

Sizce video oyunları,

• Şiddete yöneltiyor mu?
  • Çeşitli davranışsal problemlere yol açıyor mu?
  • Yoksa tam tersine, kişiyi psikolojik anlamda olumlu mu etkiliyor?
2 Beğeni

Kesinlikle yöneltiyor. Oyunlarda şiddeti kuralsızca uygulayabilmenin sunuçlarını gerçek hayatta da görebiliyoruz. Bilinçaltında yasak kelimesi anlam kaybediyor.

1 Beğeni

O zaman tüm oyuncuların bir gangster olması lazım :thinking: bu kesinlikle kişinin kendi içinde olan bir şey oyunlara suç atılmamalı.

1 Beğeni

Yaş sınırlarına dikkat edilmezse küçük çocukların gelişimine olumsuz etki ederek şiddete eğilimli hale getirme ihtimali var. Belli bir yaşı geçmiş, kişiliği oturmuş bir insanın şiddet içerikli oyunlar oynadığı için bir katile dönüşeceğini düşünmüyorum.

1 Beğeni

Ben şiddet eğilimli yapmasındansa şiddete karşı duyarsızlaştırdığını düşünüyorum. Yani savaş, çatışma gibi durumlara ve şiddet içeren görüntülere karşı uzun saatler savaş ve FPS oyunu oynayanlar bence daha duyarsız. Alışmışlık oluyor.

1 Beğeni

Yazılan/üretilen herhangi bir şiir,roman veya şarkı gibi oyunlar da insan içindeki duyguların/görüşlerin alevlenmesine ya da körelmesine neden olabilir.Cevabım evet şiddete yöneltir fakat yapılan her hareketin iyi ve kötü etkileri olur.Önemli olan kişinin iradesidir.Oyunlarda sadece şiddet yok objektif bakıldığı zaman dostluk,dürüst olmak veya affetmek gibi kavramlar da bulunuyor.Yaşantımızda bulunan diğer ürünler veya aktivitelerden fark yoktur.Pozitif ve negatif etkileri vardır.

1 Beğeni

Dediğine ilkte katılmadım ama düşününce haklısın.Şundan dolayı katılmıyordum.Herhangi bir hayvan öldüğünde gerçekten çok üzülüyordum.Fakat son zamanlarda insan ölümlerinde pek bir şey hissetmiyorum.Ama bu durum biraz karışık.Mesela rpg tarzı veya benzeri oyunlarda hayvan düşmanlar olabiliyor.Metin 2,Skyrim gibi oyunlarda -hayvanlar biraz garip olsa da- çokca öldürmüşümdür ama bir iki satır üstte söylediğim gibi bir hayvan ölünce üzülebiliyorum.Belki buradaki ölçüt oyunların belirlenmiş ahlaki değerleridir.

1 Beğeni

Olur mu, kişisel gelişim tamamen çevreye bağlıdır. Hayatında ne kadar çok oyun varsa o oyundan o kadar çok etkilenerek büyürsün çünkü oyun çevren haline gelir. Oyunlar kötüdür gibi bir şey söylemiyorum, oyun var oyun var ancak oynadığı oyuna göre kişinin karakteri doğrudan etkilenir. Oyuncular ganster olur gibi bir şey söyleme biraz garip oldu. Birinin hayatının 100% ü oyunsa ve gangster olduysa tabiki bu oyunun suçudur deriz. Farkındaysanız insanlar oyunlar yüzünden kendini öldürebiliyor.

1 Beğeni

Bence belirli bir olgunluk seviyesinin altındaki bireyleri şiddete yöneltiyor. Burada olgunluktan kastım mantık.

Ayrıca bunu bir kenara bırakırsak uzunca bir süre samp - roleplay deneyimim oldu ve bir süre sonra gerçek hayattan kopmaya başladım. Adeta oyunla bütünleşmiştim. Cidden psikolojik olarak etkiliyor bazı oyunlar.

Bazı kişiler var oyunu kaybedince vs. sinirden kırdıkları klavye-mouse-monitörün hesabı yok.

1 Beğeni

öldürdüm öldürdüm diye havalara uçan çocuklar yetişiyorsa ,biraz düşünmek gerekiyor
şiddet içeren video ,oyun vs. izledi yada oynadı diye birisi cani olmayabilir ama farkında olmadan kişiliğini olumsuz etkileyeceği bir gerçek

gerçi büyüklerde bile durum pek farklı değil ,bir insan öldürdüm diye niye sevinir (oyun olsa bile)

Bilgisayar oyunlarına benzeyen şiddet eylemlerini son zamanlarda çok görüyoruz. Oyunların şiddete yöneltmediğini söylemek de ne biliyim…

• Şiddete yönetiyor, bana sorarsanız GTA serisi en büyük örnek.
  • Evet, küçük çocukların veya psikolojisi bozuk olanların sığınacağı liman sanmaları gibi.
  • Olumsuz etkiliyor.