Termal Macun Nedir? Termal Macun Nasıl Sürülür?

tg-ke-002_1024x768c-620x466

Termal Macun , başta işlemciler olmak üzere ekran kartı çipleri ve daha birçok soğutma üniteli çiplerin üzerine sürülen yapışkan kıvamlı macundur. Termal macunun işlevi çip ile soğutma ünitesi arasında bir katman oluşturmak ve bu katman sayesinde soğutma ünitesinin daha başarılı şekilde işlevinin yerine getirilmesini sağlamaktır. Termal macunun bir diğer fonksiyonuysa çipler ile soğutma ünitesi arasında oluşabilecek hava boşluğunu ortadan kaldırmaktır.

Termal Macun Değişimi Ne İşe Yarar?

Sağlıklı çalışması için termal macuna ihtiyaç duyan çiplerin tamamı zaten fabrikasyon olarak bu macun işleminden geçirilmiş şekilde kullanıcıya ulaştırılır. Fakat uzun süre kullanım ve yüksek ısılara maruz kalınması gibi durumlar göz önüne alındığında termal macun katmanı eskisi kadar dayanıklı olmayıp deforme olabilir. Termal macunun değişimi CPU, ve GPU’nun üzerinde yer alan soğutma ünitesinin tam performansla çalışmasına yardımcı olur. Bunun sonucunda çip daha az ısınır ve daha yüksek performans sunar.

Termal Macun Nereden Satın Alınır?

Termal macunu herhangi bir bilgisayar dükkanından satın alabileceğiniz gibi artık gelişmiş teknoloji, marketlerinde de bulabilmeniz mümkün oluyor. Daha alternatif bir çözüm olaraksa interneti kullanmanızı önerebiliriz. Fiyatları ortalama 50 TL’ye kadar ulaşacak olan termal macunların bir tüpü ortalama olarak 10 değişim için yeterli olacaktır.

Termal Macun Nasıl Silinir?

Çipinizi soğutma ünitesinden ayırdıktan sonra öncelikle üzerinde yer alan eski macunu temizlemeniz gerekir. Çoğu zaman evinizde bulabileceğiniz ıslak mendil dahi termal macunun silinmesi için işinizi fazlasıyla görecektir. Profesyonel olarak ise termal macunun temizlenmesi aşamasında izopropil alkol bazlı temizleyiciler kullanılmaktadır. Hafifçe ovalayarak işlemcinizin üzerini yalnızca birkaç dakika içerisinde eski termal macundan tamamen arındırabilirsiniz.

Termal Macun Nasıl Sürülür?

Termal macun sürerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çıplak elle uygulama yapmamanızdır. Macunun içerisinde barındırdığı yağ nedeniyle bu durum zaman zaman çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Genellikle macunun yanında ekstradan sürme işlemi için ıspatula yer alır. Eğer böyle ekstradan bir aparat elinizde yoksa kartvizit , veya benzeri bir kart da, işinizi fazlasıyla görecektir.

Termal macunun çip üzerinde çok ufak bir katman olarak yer alması gerekir. Daha çok sürülmesi işlemciye ve soğutma ünitesine hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle elinizden geldiğince ince tabaka olacak şekilde ve tüm işlemcinin üzerini kaplayacak şekilde termal macununuzu sürün. Ardından soğutma ünitesini üzerine yerleştirerek birkaç dakika kadar bekleyin.

Kaynak: wmaraci

2 Beğeni