Superonline Ev Telefonunu TurkNet'e Taşıma

Merhabalar Kolay Gelsin;

Ben gibi ev telefonunu hala kullanan, duygusal bir bağı bulunan ve kapatmak istemeyen birileri illa olmuştur. Ancak ISS geçişlerinde özellikle numaranızı SOL 'e taşıdı iseniz diğer işletmelere geçişlerde problem yaşayacaksınız demektir.

Ben Turkcell Superonline Fiber kullanır iken, gelen teklifi beğenmeyip TurkNet 'e geçmek istedim ancak TurkNet Superonline’dan numara taşıyamadıklarını belirtti.

Şimdi bu durumda iki seçenek kalıyor;

1. TurkNet bana yeni numara atayacak
  2. Superonline’dan numarayı TT’ye taşıyıp oradan TurkNet’e geçiş yapılacak.

Eğer sizde benim gibi numaranızı kurtarmak istiyor iseniz biraz TT ile uğraşmanız gerekmekte. İşlemler şu şekilde ilerlermekte;

Öncelikle Bölge Müdürlüğüne gitmeniz gerekmekte, tüzel bayiler bu işlemi yapamayabilir.

1. Superonline’da mümkün ise taahhütünüz olmasın veya bitmeye yakın olsun, çünkü ev telefonu için ayrı internet için ayrı sözleşme yapıyorlar. (Mesala benim 3 ay bedava kampanyasında ilk 3 ay sadece ev telefonu faturası ödemiştim, internet için 27 ay telefon için 24 ay sözleşme yapmıştı)

2-a) Sol’e numaranızı TT’den taşıdı iseniz, TT’ye geri taşıyacak kişi - ilk numara TT’den Sol’e gider iken ki kişi olmalı /// Diğer bir deyiş ile TT’deki son yasal hat sahibi olmalı. Yoksa TT’nin sistem hata veriyordu (Temmuz-Ağustos 2017)

Örneğin TT’den Sol’e babamın adına taşıdık, bu işlemler ile uğraşmak için SOL’u üzerime aldım ancak TT’deki hat sahibi babam göründüğü için işlem yapamadım, SOL’u geri babamın üstüne devir ettim. TT’ye taşıma talebini babam adına verdik, hat aktif olduktan sonra TT’de babamdan hattı devir aldım ve TT’de de yasal hat sahibi ben oldum.

2-b) Size numarayı SOL tahsis etti ise (Coğrafi numara olması gerekli 0850’li numara olmaz) zaten TT’de kaydı olmayacağı için SOL’deki hat sahibinin rahatlıkla işlem yapabileceğini düşünmekteyim.

1. En az “Ev Avantaj 100” paketi seçilmeli (Temmuz-Ağustos 2017) ve taahhütname imzalanmamalı. İlgili pakette o dönem taahhüt yok idi.

2. TT ekipleri bu işi çok sık yapmadıkları için evrakın adını dahi unutuyorlar Tip - ? evrakı adı bende şu an hatırlayamadım - Bu işlem yapılabiliyor, yapılamıyor diyenler bilmiyordur.

3. Verici işletmeci Tellcomm veya Superonline olarak geçiyor olması lazım. TT elemanları gerekli kontrolleri yapacaktır.

Daha sonrasında BTK ve SOL’e TT den numara taşıma talebi gönderir, bir aksilik çıkmaz ise onaylanır gerekiyor ise TT ekipleri(zaten başvuru anında söylerler) eve gelip kurulumu yaparlar ve çevir sesini alırsınız.

Bunu TurkNet neden yapamıyor da TT yapıyor. Çünkü Sol’de numara VOIP (bknz : VOIP Nedir ? https://www.karel.com.tr/bilgi/voip-nedir-voip-cesitleri-nelerdir ) TurkNet ise PSTN hizmet veriyor . (bknz : PSTN Nedir ? Pstn Nedir? Pstn Ne demek? - Nedir.com ) ve VOIP to PSTN dönüşümü şu anda benim bildiğim sadece TT yapabiliyor.

Bundan sonrasında ise TurkNet’e veya farklı PSTN hizmet veren bir firmaya başvuru yapar iken Ev Telefonum var diyerekten başvurunuzu yapabilirsiniz.

Peki TT’ye ne ödenecek ?

1. Ev avantaj 100 benim uğraştığım (Temmuz-Ağustos 2017) döneminde yaklaşık 30 TL idi şu an 40 TL ( Ev Telefonu Kampanyaları ve Avantajlı Tarifeler | Türk Telekom ) (Tarife fiyatı / 30 ) * (Çevir sesini aldığınız an başlar - Port-Out yaptığınız gün yani hizmet aldığınız gün kadar) - 7 gün içinde TT’den başka yere taşıyabilirsiniz yaklaşık.

2. Eğer TT ekipleri geldi ise kurulum hizmeti yanlış hatırlamıyor isem - 10 TL

3. (Temmuz-Ağustos 2017) Döneminde babamdan devir aldığım için devir ücreti 12 TL 'idi.

4. Sözleşme damga vergisi ( 50 Kuruş )

TT’ye numara taşımadan TurkNet’e numara taşıma sırasında geçen sürede alınan hizmet + kurulum + devir için toplam 29,17 TL ücret ödedim.

(Temmuz-Ağustos 2017) döneminden beri ev telefonum TurkNet’de ve o zamandan beri internet hizmetini de oradan alıyorum.

Yardımcı olması dileklerim ile.

Ramazan / 17.02.2019

https://forum.internettekalite.com/

4 Beğeni